Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co je potřeba vědět než si pořídíte psa

14. 11. 2006

Pes je společenské zvíře, které je odpradávna zvyklé žít ve skupině. Dříve žili psi ve smečkách, dnes jim smečku nahrazuje lidská rodina. Domestikace psa poznamenala, a připoutala jej k člověku.
Většina lidí, kteří již někdy měli psa, si po jeho odchodu pořizují dalšího, protože život bez něj si již nedovedou představit. Každý pes je osobnost, každý má jinou povahu, a každý do života člověka vnese něco jiného. Jisté však je, že všechna zvířata, z nichž nejoblíbenější je právě pes, život člověka zkvalitňují a mnohdy i prodlužují. Pro mnoho lidí rodina, ve které psí přítel chybí, není úplná.
Člověk si psa pořizuje coby přítele, kamaráda pro sebe a pro děti, společníka ke sportovním aktivitám i k ochraně. Pes slouží člověku celý svůj život, bezmezně ho miluje a je mu oddán na milost i nemilost, je tedy na nás, lidech, abychom se psům za jejich služby odměnili svou péčí, pozorností a láskou.
Než si psa pořídíte, je potřeba si položit několik otázek.

Otázka: mohu si při svém způsobu života pořídit psa?

Pes se v průměru dožívá 10ti až 15ti let. Než si psa pořídíte, musíte si uvědomit, že toto je doba, po kterou se o psa musíte starat. Neznamená to, že s ním třikrát denně zajdete na krátkou procházku, ale že se mu budete věnovat i doma, musíte pečovat o jeho zdraví, o správnou výživu a srst. Pes na vás bude po celou dobu svého života závislý, a bude chtít trávit co nejvíce času právě s vámi. S pořízením psa musí bezpodmínečně souhlasit všichni členové rodiny, pes se stává její součástí. Nemalé jsou také náklady na pořízení psa, a je potřeba si uvědomit, že do psa budete i dále investovat. Vybavení pro psa, výživa, očkování, veterinární prohlídky, pojištění a daně z držení psa vás ročně budou stát okolo 10 000 Kč. Pokud jste pevně rozhodnuti, že nebudete litovat svého času, námahy a financí věřte, že se vám to bohatě vrátí v podobě oddaného přítele, kterého získáte.

Otázka: pracuji 8 hodin denně, nebude pes trpět samotou?

Pes je dnes velmi oblíbený a rozšířený domácí mazlíček, a většina majitelů psů 8 hodin denně pracuje. Pokud si pořídíte štěňátko, je potřeba mu v počátečním období věnovat více času a navyknout jej na nový domov. Jak postupovat, najdete také v rubrice "Kupujeme psa". Pes, který je již navyklý zůstávat doma sám, většinu doby, po kterou jste v práci, využije ke spánku. Jsou plemena, která jsou více závislá na přítomnosti členů rodiny a plemena samostatnější, většina psů však brzy navykne režimu rodiny. Dobu, kterou pes stráví o samotě, je potřeba mu nahradit po vašem příchodu domů. Věnujte mu co nejvíce vašeho volného času, choďte s ním na procházky, hrajte si sním, mazlete se. Pes nebude trpět vaší nepřítomností, ale rozhodně by trpěl vaší nevšímavostí v době, kdy jste doma.

Otázka: jakého psa si mám pořídit?

Pokud jste rozhodnuti si pořídit štěně a váháte, jaké plemeno je pro vás nejvhodnější, máme pro vás pár rad.
NIKDY NEHLEĎTE NA CENU ŠTĚNĚTE. POŘIZOVACÍ CENA JE ZANEDBATELNÁ S OHLEDEM NA TO, KOLIK VÁS BUDE STÁT V BUDOUCNOSTI – krmení, veterinární péče atd.
Je důležité vědět, že každé plemeno se chová specificky a nese si s sebou pozůstatky z dřívější doby, převažují u něj vlastnosti a vzhled podle toho, jak byly ovlivňovány dlouholetým výběrovým chovem a šlechtěním. Jsou plemena, která jsou temperamentní a potřebují více pohybu apod. V tomto ohledu není důležitá velikost plemene. Další věc, kterou je potřeba si ujasnit je, k čemu chceme psa využívat, zda k práci, sportu, nebo výstavám, a která činnost bude převládat. Při výběru pasteveckého psa se více cení jeho pracovní (pastevecké) schopnosti, u společenského plemene zase výstavní předpoklady.
Přestože existuje mnoho plemen psů, někteří lidé se rozhodnou pořídit si křížence. Hlavním důvodem bývá nízká pořizovací cena psa. Při výběru křížence je dobré znát oba rodiče štěněte, abyste měli alespoň malou představu o tom, do jaké podoby a velikosti pes pravděpodobně vyroste, a jaké bude mít charakterové vlastnosti.
Před pořízením jakéhokoli psa, je důležité si ujasnit, jaké vlastnosti by měl mít a co od něj v budoucnu očekáváte. Charakterové vlastnosti a nároky psa by měly být v souladu se způsobem vašeho života.

Otázka: mám si koupit fenku nebo psa?

Fenky bývají zpravidla přítulnější než psi, dříve si vytvářejí pevný vztah se svým majitelem, a také jejich výchova je mnohem snadnější. Jejich nevýhodou je však hárání, které přichází obvykle jednou za 6 měsíců. Toto období bývá pro většinu chovatelů problematické tím, že na vycházkách fena upoutává pozornost všech psů, někdy může i utíkat a toulat se. Pokud si chcete založit vlastní chovnou stanici a mít radost z vlastních štěňátek, pořiďte si jednoznačně fenku.
Pes bývá dominantnější, temperamentnější a samostatnější, při jeho výchově je naprosto nutná důslednost. Jsou také rvavější a rádi poměřují svou sílu s jinými psy. Pokud pes ucítí hárající fenu, většinou ho nic nezastaví a toulají se ve snaze fenu najít.

Otázka: mám si pořídit štěně nebo dospělého psa?

Štěňata jsou okouzlující a roztomilá, ale je potřeba poskytnout spoustu času a úsilí jejich výchově. Alespoň prvních pár dnů po příchodu nového člena do vaší domácnosti, byste měli zůstat doma a štěněti se maximálně věnovat, aby navyklo novému prostředí, zbavilo se svého stresu z odloučení od matky, a abyste s ním navázali dobrý kontakt. Výchova zabere mnoho času, a pokud chcete, aby váš budoucí život se psem byl bezproblémový a radostný, je nutné výchově štěněte obětovat obrovské úsilí a mnoho trpělivosti a důslednosti. Je pravděpodobné, že starší člověk nebude mít s temperamentním štěnětem příliš velkou trpělivost, a že by ho mohla unavovat jeho živost a neustálé pokusy, co všechno člověk může vydržet. Pro staršího člověka je tedy jednoznačně lepší pořízení dospělého nebo staršího, třeba odloženého psa. Takový pes vám bude vděčný, že mu věnujete lásku a péči, kterou postrádal. O psu, kterého si vyberete z útulku, se také snažte získat co nejvíce informací, a i zde platí, že prvních pár dnů by měl s novým členem rodiny někdo zůstat doma.