Jdi na obsah Jdi na menu
 


Afgánskýchrt

14. 11. 2006
Originální název plemene : Afghan Hound

Země původu : Afghánistán

Doba vzniku : Starověk

Původní využití : Lov drobné i velké zvěře

Využití dnes : Společník, závodní pes

Průměrná délka života : 12 - 14 let

Hmotnost : 23 - 27 kg

Výška : Feny: 63 – 69 cm Psi: 68 – 74 cm

Historie
Toto plemeno pochází z Afghánistánu, a podle archeologických nálezů lze soudit, že je jedním z nejstarších plemen, ne-li nejstarším plemenem vůbec. Jako důkaz poslouží například jeskynní kresby, které pochází z období 3000 let př. n. l. Pro svou vytrvalost a rychlost byl používán jako lovec vlků, lišek a vysoké zvěře. V Afghánistánu existuje více variet těchto psů, z nichž nejznámější je ghazni, horský typ, který je více osrstěný a nížinný typ, bell murray. Dnešní afghánský chrt je pravděpodobně smíšeninou obou typů. Do Velké Británie se dostal koncem 19. století, zde byl počátek jeho šlechtění pro krásný vzhled, a Velká Británie má dodnes nad tímto plemenem patronát. V evropské civilizaci již afghánský chrt neplní své původní poslání, je mu zde přisouzena nová role společníka a lahodí oku na závodních drahách při chrtích dostizích.

Typy
Toto plemeno se nevyskytuje v žádných dalších varietách.

Všeobecný vzhled
Afghánský chrt je důstojně vyhlížející pes s hrdě nesenou, dlouhou hlavou. Čenich je černý, u světlých psů může mít zbarvení játrové. Oči jsou uložené mírně šikmo, mají téměř trojúhelníkovitý tvar a jsou tmavé nebo zlaté. Uši jsou dlouhé, svěšené, těsně přiléhající k hlavě, a jsou pokryté dlouhou, hedvábnou srstí. Dobře osvalené tělo je vysoké, středně dlouhé, s rovným hřbetem a rovnými, krátkými bedry. Ocas je nasazený nízko, je středně dlouhý, na konci zatočený a při pohybu je nesený vysoko.

Srst a barva srsti
Srst je velmi dlouhá a hedvábná, s výjimkou hřbetu a obličeje, kde je srst krátká, velmi hustá a přiléhavá. Zbarvení srsti je přípustné jakékoli, afghánský chrt se však nejčastěji vyskytuje v barvě červené nebo různých odstínech béžové, často s tmavou maskou na obličeji.

Povaha
Afghánský chrt je inteligentní, nezávislý a samostatně uvažující pes. Je také velmi ostražitý a odvážný. Při dobré výchově je však přátelský, oddaný a přítulný, i když si stále zachovává svou důstojnost.

Společenská charakteristika
Je to velmi hrdý pes, který se sám nikdy nebude ucházet o náklonnost člověka. Pokud je dobře vychován a je pochopena jeho nezávislá povaha, stává se svému majiteli dobrým přítelem. Vůči cizím lidem je zdrženlivý a nedůvěřivý, až odmítavý. Někteří jedinci se mohou k ostatním psům chovat dominantně. V jeho povaze je zakořeněna vlastnost jeho předků – pronásledovat všechny rychle se pohybující objekty, proto by soužití s jinými domácími mazlíčky mohlo přinést problémy.

Vztah k dětem
K dětem se chová pěkně, ale nemá příliš rád jejich škádlení a křik, proto je vhodnější do rodiny s odrostlejšími dětmi, které ho budou respektovat.

Výchova
Afghánský chrt není vhodným plemenem pro člověka, který nemá žádné zkušenosti s chovem a výcvikem psů. Je to sebejistý a tvrdohlavý pes, jehož výchova není jednoduchá, je těžko ovladatelný a nikdy nebude perfektně poslouchat. Jeho výchova vyžaduje mnoho trpělivosti a důslednosti, na vynucování reaguje podrážděním, pokud je však vychováván pevnou rukou, ale s citem a porozuměním, může se lecčemu naučit.

Držení
Afghánský chrt je vhodný pro chov v bytě, ale je nutné zajistit mu mnoho pohybu.

Pracovní využití
Toto plemeno nemá dnes žádné pracovní využití, po boku člověka je jeho přítelem a společníkem.

Pohyb
Afghánský chrt potřebuje velmi mnoho volného pohybu. Ve volné přírodě však loví vše, co se hýbe, proto předpokladem pro volný výběh je dokonale zvládnutý výcvik poslušnosti. Vzhledem k této vlastnosti by neměl být tento pes nikdy puštěn na volno na ulici, protože pod vlivem svých instinktů by mohl vběhnout do silnice a způsobit zranění sobě nebo jiným. Radost z pohybu mu dopřejete, pokud se s ním zúčastníte např. chrtích dostihů.

Péče
Péče o jeho nádhernou, dlouhou srst je náročná a nákladná. Důkladné pročesání pramen po prameni je nutné nejméně dvakrát týdně. K rozčesávání používejte kovový měkký kartáč. Zacuchanou srst nejprve rozdělte prsty, teprve potom rozčešte. Co dva měsíce by se měl pes vykoupat při použití kvalitního šamponu, který nevysušuje kůži. Věnujte pozornost také čistotě okolí očí, čistotě uší a zubů. V případě, že ve vnějším zvukovodu jsou nečistoty, je potřeba ucho vyčistit. Pokud se na zubech objeví zubní kámen, je potřeba jej odstranit. Drápky psa udržujte krátké.

Využití ke hlídání
Většina chrtů je ostražitých, ale není vhodné je používat k ochraně osob a majetku.

Vhodné sporty
Coursing, klasické dostihy

Nejčastější onemocnění
Dysplazie kyčelního a loketního kloubu, snížená funkce štítné žlázy, nekrotická myelopatie


Zvláštnosti plemene
Na různých žebříčcích inteligence bývá afghánský chrt umísťován až na posledním místě a říká se o něm, že je hloupý. Pohled lidí, kteří tohoto psa chovají, je však jiný. Tento pes má zvláštní povahu, a na tomto základě vznikly pravděpodobně fámy o jeho nepříliš velké inteligenci. V minulosti byli tito psi využíváni k lovu, zajišťovali svým majitelům stravu a to tak, že byli přivedeni před stádo, a dál se museli samostatně, bez příkazů člověka, rozhodovat a lovit zcela samostatně. Nebyli nikdy nuceni k žádné poslušnosti. I když se od těch dob hodně změnili, přece jen jim něco po předcích zůstalo v krvi dodnes. Afghánský chrt vás poslechne, až když to sám uzná za vhodné. Nikdy nebude slepě plnit příkazy, což by si měl každý budoucí nebo stávající majitel takovéhoto psa uvědomit.

Příprava na výstavu
Při pořizování afghánského chrta by se měl každý nový majitel rozhodnout, zda chce tohoto psa využívat k chrtím dostihům nebo k výstavním účelům. Dobrý chovatel většinou by vám měl sdělit, k čemu má které štěně předpoklady. U výstavních psů je, kromě jiného, velmi důležitá kvalita srsti. Ve výstavním kruhu musí být vidět, že srst je dokonala a pravidelně udržovaná. Vyžaduje to sice hodně trpělivosti a času, ale odměnou vám bude krásný vzhled vašeho psa. Od útlého mládí by se měl pes učit ladnému poklusu, který na výstavě využijete při předvádění psa v pohybu. Také jej naučte výstavnímu postoji, kdy přední končetiny musí být svislé a rovnoběžné, hřbetní linie rovná a zadní končetiny správně zaúhlené. K dobrému umístění na výstavě přispěje také dobré chování psa.


Výživa štěněte
Štěněti a mladému rostoucímu psu je nutné zajistit stravu, která kromě důležitých základních živin obsahuje také vitamíny a minerální látky. Všechny tyto požadavky splní některé z kompletních suchých krmiv garantovaných výrobců, které lze zakoupit ve specializovaných prodejnách. K těmto krmivům pak již není třeba přidávat další doplňky.

Výživa dospělého psa
Pokud chcete u psa v aktivním věku udržovat dobrý zdravotní stav, vynikající fyzickou kondici a krásnou srst, musíte vybrat kvalitní krmivo. Ve specializovaných prodejnách jsou k dostání krmiva, která uspokojí potřeby vašeho pohybově aktivního psa zvýšeným příjmem energie.

Výživa starého psa
Pes, který již dosáhl vyššího věku, se méně pohybuje a více spí. V tomto období je dobré postupně přejít na odlehčenou stravu pro psy seniory, která nezatěžuje organismus psa, je lehce stravitelná a dodá veškeré živiny, které pes potřebuje. I takováto krmiva jsou v podobě kompletních suchých krmných směsí k dostání ve specializovaných prodejnách.

Dovětek pro budoucí majitele
Pokud nemáte žádné zkušenosti s výchovou a výcvikem psů, nebo čas či chuť pečovat o srst tohoto psa, nepořizujte si afghánského chrta. Ten přinese uspokojení a radost jen opravdovým milovníkům tohoto plemene, kteří o něj budou pečovat s láskou, a pochopí jeho složitou psí povahu.