Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dog-packing – nošení zátěže

14. 11. 2006

K nošení břemene používaly své psy už odpradávna některé indiánské a severské kmeny. Při zdolávání náročných terénů byli psi, i když měli náklad, přece jen podstatně pohyblivější, méně nároční a vzhledem ke své velikosti i více unesli, než například koně. Později tento způsob „přesunu“ materiálu převzali prospektoři, lovci kožešin, trappeři a různí dobrodruzi či cestovatelé. Ti, kteří se pohybovali převážně v horách, případně chtěli využít vlastní psy i pro jinou činnost než je lov, zápřah a hlídání. Nebo byl pro ně kůň příliš nákladný a náročný. U nás je nošení břemene aktivitou, která doplňuje turistické sporty. Pes s batohem nás může provázet na toulkách přírodou, ale může nám také nosit nákupy z obchodu.

Psí batohy. Pes svůj náklad nese v postranních batůžcích, které jsou velmi podobné cyklobatohům. V horní části jsou spojené popruhy nebo pruhem pevné látky (např. batohovina) s větracími otvory. Na horním pruhu někdy bývají řemeny k upevnění např. deky, spacího pytle nebo přebytečného svršku psovoda. Spodní části batohů jsou spojené břišním popruhem s přezkou. Oba batůžky jsou pro lepší upevnění spojené hrudním popruhem. Velikost bychom měli zvolit podle plemene psa. Psí batohy koupíme u téměř každé firmy, která vyrábí speciální potřeby pro psy. Šijí se většinou v univerzální velikosti.

Využívat k nošení břemene můžeme každého většího (výška v kohoutku alespoň 50 cm), ale hlavně zdravého a dospělého psa. Vzhledem k zatížení kostry, musí mít pes ukončený fyzický vývoj (nejdříve v 1,5 roce). Zátěž má rozloženou v oblasti za kohoutkem a na lopatkách.

Trénink.. Pes by měl mít alespoň základní výcvik poslušnosti, tj. chůze na vodítku, povely – „ke mně“, „k noze“, „zůstaň“, „čekej“. Nejdříve nacvičujeme nošení batohů bez zátěže. Psovi nasadíme batůžky (při tom ho uklidňujeme a chválíme) a připneme ho na vodítko. Temperamentním jedincům je nasadíme po vydatné procházce. Nesmíme mu dovolit, aby se s batohem válel nebo se ho snažil jiným způsobem zbavit. Dobře se odreaguje, když ho vezmeme na kratší procházku do známého prostředí. Pokud se chová klidně a batohů si nevšímá, vydatně ho chválíme.
Nošení zátěže v batozích. začneme cvičit, až si pes na prázdný dobře zvykne. Ze začátku je vhodné dávat do batohu jen měkké věci. Pes si totiž musí také zvyknout, že je poněkud širší. Často nevědomky zavadí o každý předmět nebo i strom, který je u cesty. Nejblíže jsou naše nohy, proto psa vedeme vždy na krátkém vodítku před námi. Také bychom měli psa naučit překonávat s batohy různé překážky a začínáme samozřejmě od těch nízkých (spadené stromy, různé příkopy nebo také i schody).
Při přechodu na opravdovou zátěž bychom si měli pamatovat alespoň těchto pár zásad..
Batoh by měl být vždy vyvážený a musí psovi dobře „sedět“. Neměli bychom do něj dávat ostré, rozbitné nebo cenné věci (fotoaparát, doklady apod.). Každou pro psa lákavou potravinu bychom měli uložit do uzavíratelných sáčků. Hlavně u krátkosrstých a hladkosrstých psů musíme pečlivě dbát na to, aby je obsah batohu (lahve, konzervy apod.) nikde netlačil. Nezapomínejme, že při rychlejším pohybu se může zátěž v batohu různě přemisťovat. Doporučená zátěž je 1/3 hmotnosti našeho psa. Dobře trénovaným psům nedělá problém ani větší zátěž (může to být až 1/2 hmotnosti psa). Nedoporučuje se však dlouhodobě psa přetěžovat, i když víme, že je ve výborné kondici.

Ani zacvičené psy bychom s batohy neměli pouštět na volno. Nošení batohů je přece jen „práce“, ale při povelu „volno“ má pes potřebu se proběhnout a náruživí lovci by nám i s batohy mohli někde zmizet za zvěří nebo milovníci vody v nejbližším potoku (toto nebezpečí hrozí hlavně při teplém počasí). Klidného a dobře ovladatelného psa můžeme pustit i s nákladem na volnějším prostranství, kde se nemůže zachytávat za keře či stromy. Ne každý pes se naučí překážky obcházet a obsah batohu už by pak nemusel mít odpovídající konsistenci.
Se zátěží pak psa trénujeme na určené vzdálenosti. Začínáme krátkými vycházkami do okolí a postupně ho pak bereme i na delší výpravy v různém tempu. Psi mají většinou zpočátku potřebu jít s batohy velmi rychle, ale časem si na určené tempo zvyknou. Opatrní bychom měli být, když je teplejší počasí. Hrozí zde nebezpečí přehřátí jeho organismu, proto nezapomeneme na vodu i pro psa, zmírníme tempo a zvolíme cestu, která vede ve stínu.
Nošení batohů musíme psa postupně naučit, tak jako při každém jiném výcviku být důslední a často ho chválit. Jedině tak získáme pracovitého pomocníka k vycházkám do přírody nebo i na extrémní závody.