Jdi na obsah Jdi na menu
 


hlavní živiny

14. 11. 2006

Sacharidy jsou vedle bílkovin a tuků nejdůležitější základní složkou výživy. Jsou hlavním zdrojem energie a v organismu se mění na tzv. hroznový cukr, který se ukládá do zásoby v játrech a svalech. Nadbytek sacharidů se přeměňuje v podkožní tuk. Asi 20%ní zastoupení sacharidů v potravě zlepšuje využití bílkovin.

Tuky jsou nejkoncentrovanější formou energie. Porovnáme-li stejné množství sacharidů a tuků zjistíme, že z tuků se vyprodukuje více než dvojnásobek energie, než ze sacharidů. Tuky jsou důležitou zásobárnou energie a vitamínů A a D. Ukládání tuků chrání v zimě psa před chladem. V potravě by měly být zastoupeny v poměru 5-20% podle zatížení psa.

Bílkoviny dodávají tělu důležité stavební látky. Jsou nenahraditelnou živinou, představující hlavní součást energie. Určitým způsobem mohou také nahrazovat tuky a sacharidy. Bílkoviny jsou rostlinného i živočišného původu, v krmivu mladých zvířat by měly činit asi 30%, u dospělých jedinců 22-25%.

Minerální látky mají v organismu mnoho funkcí. Jsou důležité pro tvorbu zubů, kostí a tělních tekutin. Rozdělují se na makroelementy, což jsou vápník, fosfor, sodík, draslík, hořčík a chlór; a mikroelementy, což jsou železo, zinek, měď, mangan, kobalt, selen a jod. Nedostatek vápníku a fosforu, za současného nedostatku vitamínu D způsobuje například u mláďat křivičné změny na kostře, které, bohužel bývají celoživotní, pokud nejsou léčeny ještě před dokončením kosterního vývoje. Vápník a fosfor se také podílejí na pevnosti kostí a zubů. Nedostatek železa a vápníku znemožňuje srážení krve. Draslík se nachází ve vysokých koncentracích uvnitř buněk, a je potřebný zejména při nervových přenosech, svalovém metabolismu a metabolismu vody. Sodík, který je obsažen v mimobuněčných tekutinách, je důležitý pro normální fyziologické funkce. Sodík, spolu s chlórem, představuje většinu elektrolytů v tělních tekutinách. Hořčík se podílí na správné funkci srdce, kosterní svaloviny a nervových tkání. Poměr mezi vápníkem a fosforem je nutné udržovat v rovnováze. Mikroelementy se v organismu vyskytují ve velmi malých množstvích, jsou součástí mnohých enzymů, hormonů a vitamínů a ovlivňují mnohé životní procesy. V rostlinách a živočišných organismech se vyskytují ve formě organických sloučenin. Zastoupení minerálních látek v potravě má činit asi 7%.

Vitamíny jsou látky, které usnadňují a urychlují metabolické procesy a pro organismus mají velký význam. Nedostatek vitamínů může organismus negativně ovlivnit a způsobit různé metabolické poruchy a oslabení imunitního systému, což má za následek menší odolnost vůči infekcím a invazním onemocněním. Vitamíny jsou tedy velmi důležité pro růst, hojení ran, rozmnožování a odolnost proti nemocem. Vitamíny se dělí do dvou skupin, na vitamíny rozpustné v tucích – vitamíny A, beta karoten, D, E a K a vitamíny rozpustné ve vodě – komplex vitamínů B, vitamín C a H, kyselina nikotinová, kyselina panthotenová, kyselina listová a cholin.

Balastní látky, to je především vláknina, jejíž podíl by ve stravě neměl klesnout pod 2%. Optimální hladina je okolo 3%, pokud se zvýší nad 5% může snížit stravitelnost potravy, využití živin z potravy a zvýšit množství výkalů.