Jdi na obsah Jdi na menu
 


Průmyslově připravená krmiva

14. 11. 2006

Doba podomácku připravovaného krmiva, které se většinou skládalo ze směsi masa a sušenek, je již nenávratně pryč. Profesionální odborníci vyvinuli stravu, která svou kvalitou a rozmanitostí dokáže plně uspokojit potřeby každého psa. Krmivo je dnes vyráběno ve formách, které majitelům a chovatelům psů usnadňují práci a umožní podávat kvalitní stravu velmi snadno a rychle. Výživa je velmi složitá věc, a týmy specialistů, které se jí zabývají, dnes tvoří součást mnohamilionového průmyslu, který zahrnuje výzkum, marketing a také velmi důležitou soutěž mezi společnostmi, která krmiva pro psy vyrábějí. Mnoho času a pozornosti je věnováno správné vůni a chuti krmiva, která je považována za rozhodující faktor při vývoji a výrobě.

Zamysleme se tedy nad otázkou, jestli můžeme s čistým svědomím říci, že rozumíme výživě více než odborníci, kteří se ve svých profesionálních laboratořích snaží vyvinout takové krmivo, které při minimálním úsilí chovatele zabezpečí kvalitní a plnohodnotné stravování vašeho domácího mazlíčka. Krmiva vyráběná průmyslově lze rozdělit do tří skupin, a to konzervovaná, vlhká krmiva; kompletní suchá krmiva a polovlhká krmiva.

Vlhká krmiva jsou konzervovaná krmiva, která na trhu řadu let převládala a jejich širokou nabídku lze najít jak ve specializovaných prodejnách, tak i v supermarketech. Hlavní složkou psích konzerv je maso, proto jsou pro psa maximálně chuťově přitažlivé. Dále většinou obsahují vedlejší masné produkty, bílkovinné koncentráty a doplňky minerálních látek a vitamínů. Většina těchto krmiv představuje pro psa chutný zdroj kvalitních bílkovin, minerálních látek a vitamínů, energetická hodnota některých výrobků je však nižší a měla by být proto doplňována dalšími krmivy, jako jsou psí suchary nebo jiná sušená krmiva. Bohužel ne všechny tyto výrobky jsou kvalitní, proto je nutné si při koupi důkladně prostudovat složení. Krmení kvalitními konzervami je poměrně finančně náročné, proto je někteří chovatelé používají pouze při zvláštních příležitostech, jako jsou dovolené nebo cesty na výstavy. Výhodou psích konzerv je jejich dlouhodobá použitelnost a malé nároky na podmínky skladování. Po otevření se však musí konzerva uložit v lednici a její obsah spotřebovat do 24 hodin. V lednici by měla být uzavřena plastovým víčkem a doporučuje se používat zvláštní vidlička a otvírák.

Polovlhká krmiva obsahují 15 – 30% vody. Jsou vyrobena z široké palety různých surovin, včetně masa, vedlejších masných produktů, rostlinných koncentrátů obilovin, tuků a cukrů. Tato krmiva však nejsou určena sama o sobě k zajištění vyvážené stravy, a před podáním vyžadují určitou přípravu. Jako příměsná látka se podávají sacharidové doplňky k vyrovnání nutriční kvality potravy. Chovatelé často doplňují polovlhká krmiva různými druhy psích sušenek. Příliš mnoho smíchaných moderních krmiv však může způsobit výživové problémy. Moderní směsná krmiva pro psy většinou obsahují přiměřené množství vedlejších živin, a jen zřídka je tedy potřebné ke krmivu přidávat speciální doplňkovou stravu. Polovlhká krmiva mají velký psychologický význam pro majitele psů, kterým se líbí představa, že připravováním potravy pro svého psa dělají více než pouhé nasypání granulí do misky. Tato krmiva mají větší nároky na podmínky skladování, musí se uchovávat v dobře utěsněných balíčcích.

Kompletní suchá krmiva, tedy granule pro psy, jsou u chovatelů stále oblíbenější, protože nevyžadují prakticky žádnou přípravu. Stačí je jen nasypat do misky, pokud si přejete potravu zvlhčit, stačí ji přelít horkou vodou. Tato krmiva jsou obvykle sestavována tak, aby obsahovala odpovídající množství všech živin pro určitou životní etapu psa, jeho konkrétní pracovní zatížení, zdravotní stav apod. Obsahují zpravidla obiloviny, bílkovinné koncentráty živočišného i rostlinného původu, tuky, minerální látky a vitamínové doplňky. Nabídka těchto krmiv na trhu je velmi široká, bohužel stejně tak je to i s jejich kvalitou. Nekvalitní krmivo je možné rozeznat podle některých příznaků, jako je například páchnoucí průjmová stolice, nechutenství psa a hubnutí nebo vylučování velkého množství exkrementů. Při výběru krmiva pro vašeho psa by cena neměla nikdy být rozhodujícím faktorem, důležité je důkladně se informovat o složení krmiva. Na reklamním letáčku, který si na prodejně vyžádáte spolu s krmením, nebo přímo na obalu krmiva si můžete přečíst jeho složení a množství jednotlivých složek. Záleží také na chuti psa, takže nejlépe je nakoupit menší balení několika firem a vyzkoušet, které bude psovi nejvíce chutnat.


Tabulka ukazuje optimální hodnoty jednotlivých složek v kvalitním, suchém krmivu.

Složky krmivaOpt. hodnota
při běžné zátěži
Opt. hodnota při výkonu,
růstu apod.
Vlhkost8% 
Proteiny26%28 – 32%
Tuky12 – 16%20 – 21%
Cukry40 – 45% 
Vláknina1,5 – 3% 
Popel7 – 8% 


Na obalech kompletních suchých krmiv by měl být také uveden poměr vápníku a fosforu, který je Ca:P=1,2-1,4:1. Ke kvalitní krmné směsi se již nedoporučuje dodávat minerální a vitamínové doplňky. Suchá kompletní krmiva pro psy neobsahují dostatek vody potřebný pro růst bakterií a plísní, proto se mohou dlouhodobě skladovat v suchých a chladných podmínkách. Závěrem lze tedy konstatovat, že výhodou kompletních suchých krmných směsí je jednoduchost při podávání, skladování a přípravě denních krmných dávek, nutriční vyrovnanost a vysoká mikrobiologická a hygienická kvalita.


Rozdělení kompletních suchých krmných směsí

Energeticky obohacené krmné směsi jsou vhodná pro štěňata, která potřebují na živiny bohatou potravu, podporující růst. Také březí fena potřebuje vysoce kvalitní potravu, protože její organismus je vyčerpáván zajišťováním živin pro štěňata v děloze, stejně tak je tomu i po porodu, kdy fena svá štěňata kojí. Fena,která má ve vrhu několik štěňat téměř vždy po porodu zhubne, a je potřeba pečlivě sledovat její zdravotní stav. Březí fenu však nemá význam překrmovat. Zvláštní nároky na stravu mají také vysoce aktivní psi v dospělosti.

Běžné krmné směsi jsou směsi, které jsou určeny dospělým psům. Tyto směsi poskytují dospělým psům dostatek energie při běžném fyzickém zatížení a zajišťují příjem všech živin v optimálním množství, které pes v tomto věku potřebuje.

Krmné směsi na čištění zubů podporují zdravý vývoj dásní a zabraňují tvorbě zubního kazu.

Doplňkové krmné směsi jsou určeny pro doplnění krmné dávky. Samy o sobě psovi nezajistí vyváženou a plnohodnotnou stravu. Používají se jako doplněk tradiční krmné dávky, ve které je základem většinou maso a vedlejší masné produkty. Doplňkové krmné směsi jsou vyráběny ve formě granulí nebo konzerv a obsahují převážně rostlinné komponenty. Konečná krmná dávka podaná psovi musí mít vyrovnaný poměr živin!

Speciální krmné léčebné diety jsou speciální formou výživy, která se liší od potravy zdravých psů. Jsou určeny k dietetickému odstranění, zeslabení nebo předcházení různých typů onemocnění. Musí obsahovat všechny potřebné živiny v takovém poměru, aby co nejméně zatěžovaly postižený organismus. Každé onemocnění vyžaduje dietu s jiným zastoupením bílkovin, tuků, sacharidů, vlákniny, vitamínů a minerálních látek.